İşlem Yapılıyor.
ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ
Akademik Bilgi Yönetim Sistemi
Erhan AKÇA
Profesör Doktor

Birim

  • Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
  • El Sanatları

İletişim

1969 yılında Adana'da doğmuştur. 1988 yılında Adana Anadolu Lisesi, 1992 yılında Lisans (Çukurova Üniversitesi), 1995 yılında Yüksek Lisans (Çukurova Üniversitesi) ve 2001 yılında Doktora (Çukurova Üniversitesi) eğitimini tamamlamıştır. 1993 yılında Çukurova Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Arş. Gör olarak göreve başlamıştır, 2001 yılında Çukurova Üniversitesinde Yrd.Doç.Dr. olarak göreve atanmıştır. 2002-2003 yılında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Jeoloji Müh. Bölümünde Yrd.Doç.Dr (40-B görevlendirme). 2004-2008 Çukurova Üniversitesinde Toprak ve Arkeometri Bölümlerinde Yrd.Doç.Dr çalışmıştır. 2008 yılında Adıyaman MYO Mimari ve Dekoratif Sanatlar Seramik, Cam ve Çinicilik Bölümünde Yrd.Doç.Dr. olarak göreve başlamıştır. 2009  yılında Tokyo Üniversitesinde misafir öğretim üyesi olarak ders vermiştir. 2011 yılında doçentlik ünvanını Toprak ve Arkeometri alanlarında almıştır. Erhan Akça'ya Prof.Dr. ünvanı 2 Haziran 2017 tarihinde Adıyaman Üniversitesi tarafından verilmiştir.

İngiliz Kültür Heyeti, Milletlerarası Teknik Stajyer Öğrenci Mübadelesi Birliği (IAESTE) burslarıyla Almanya, İngiltere ve İskoçya'da mineraloji, seramik ve mikromorfoloji çalışmalarını yürütmüştür. 

NATO, Avrupa Birliği, Uluslararası İnsanlık ve Doğa Araştırma Enstitüsü (Japonya), İngiliz Kültür Heyeti, TÜBİTAK, Mitsui Enviroenmental Fund, GAP İdaresi, Çukurova, Adıyaman ve Yüzüncü Yıl Üniversiteleri tarafından desteklenen toplam 40 projede yürütücü veya yardımcı araştırmacı olarak çalışmıştır. 

15 adet yüksek lisans, 5 adet doktora jürisinde görev alan Prof.Dr. Erhan Akça TEMA Vakfı'nın Bilim Kurulu Danışmanlığını yürütmektedir. Dr. Erhan Akça 23 adet ulusal ve uluslararası seminer, çalıştay, kongre ve konferansın bilim kurulu, düzenleme kurulunda görev almıştır. 

Prof.Dr. Erhan Akça Avrupa Birliği Ortak Araştırma Merkezi Avrupa Toprak Bürosu'nda Ulusal Teknik Uzman olarak görev almaktadır (http://eusoils.jrc.ec.europa.eu/esbn/esbn_members.html)

34 adet SCI olmak üzere 150'inin üzerinde Türkçe, İngilizce, Japonca ve İtalyanca dillerinde yayın yapmış ve 540'nin üzerinde adet atıf almıştır. Springer, TÜBİTAK, John Wiley, Elsevier ile Taylor and Francis yayınlarında editörlük yapmaktadır. Prof.Dr. Erhan Akça İngilizce ve Almanca bilmektedir. 08.01.2013 tarihi itibariyle Adıyaman Üniversitesi MYO'da El Sanatları Bölüm Başkanı olarak görevini yürütmektedir. 

 

Oluşturulma12 Aralık 2012 13:44
Görüntülenme2689